Toyota Traigo 48-8FBM20T
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Toyota Traigo 48-8FBM20T
Year of Mnftr
2019
Country
Germany
Mascus ID
1C258AC5
DETAILS
Internal stock No.
Maximum lift capacity
2 000 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
5 000 mm
Free lift
115 mm
Drive height
3 870 mm
Fork length
1 000 mm
Cabin
Overhead guard
engine capacity
6 kW (8,16 hp)
Engine manufacturer
Toyota
Battery voltage
48 V
Battery capacity
660 Ah
Transport weight
3 261 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3120 x 1150 x 2120 mm
Front tyre size
200/50-10
Rear tyre size
16x6-8
Other information / specs
Technische Daten
Baujahr 2019
Antrieb Elektro
Motor 6x2 kw
Tragfähigkeit 2,00 t
Lastschwerpunkt 500 mm
Gesamtmaße (L x B x H) 3,13 m x 1,15 m x 212 m
Gabelzinkenmaße (L x B x H) 1,00 m x 0,120 m x 0,035 m
Wendradius 1,81 m
Gewicht 3261 kg
Reifengröße vorne 200/50-10
Reifengröße hinten 16x6-8
Hubhöhe 5,00 m
Freihub 115 mm
Fahrgeschwindigkeit 20 km/h
max. Steigfähigkeit mit/ohne Last 13,4% / 24,6%