Baumann ELX50/14/63TR
Print
INFO
Product group
Sideloader
Brand / model
Baumann ELX50/14/63TR
Year of Mnftr
2023
Condition
New/unused
machine whereabouts
AT-Klagenfurt
Country
Austria
General grade
Mascus ID
1032059C
Approved used programme
DETAILS
Power type
Electric
Internal stock No.
G1139
Manufacturing number
11343
Maximum lift capacity
6 300 kg
Distance of centre of gravity
700 mm
Maximum lift height
6 300 mm
Free lift
2 070 mm
Drive height
7 180 mm
Lift mast
Triplex / free lift
Fork length
1 400 mm
Cabin
Closed cabin
Engine manufacturer
Elektro
Condition info/guarantee
Garantie auf Anfrage
Transport weight
9 470 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3980 x 2150 x 2950 mm
Production country
Italy
Certificates
CE
Other information / specs
Rotating beacon and reverse alarm (Stadard)
LED lights (Standard) for STVO
6.300 mm Triplex Mast
Deluxe Cabin XXL incl heating
Fork levelling +/- 100 mm